Friday, February 3, 2017

Balada o Jugomeksikancima

Fascinantna priča o nastanku, razvoju, procvatu... i propasti jugoslovenskih "marijači" sastava 50-ih i 60-ih godina prošlog vijeka.



U bivšoj SFRJ meksički filmovi obarali su svojevremeno sve rekorde gledanosti, a sastavi inspirisani meksičkom i latinoameričkom muzikom nicali su od Vardara do Triglava i prodavali na stotine hiljada ploča.

Kako je sve počelo?

Iz Drugog svjetskog rata Jugoslavija je izašla kao članica istočnoevropskog bloka, i to kao jedna od odanijih i privrženijih Staljinu. Ruski filmovi i muzika bili su sveprisutni i omiljeni.

Stvari su se potpuno promijenile 1948. godine kada je Tito rekao "ne" Staljinu, odbivši da na njegov poziv dođe u Moskvu. Staljin je Tita optužio da je zapadni špijun, isključio Jugoslaviju iz Istočnoevropskog bloka i izolovao je.

Preko noći svi ruski filmovi i muzika u Jugoslaviji bili su zabranjeni, a javio se i drugi veliki problem - čije filmove će narod sada da gleda?



Legenda kaže da je spasonosno rješenje našao bliski Titov saradnik Moša Pijade, koji se pred Drugi svjetski rat školovao u Francuskoj, gdje je došao u dodir sa meksičkom kinematografijom. Moši je 'sinulo' da se umjesto ruskih, koji su bili neprihvatljivi, i američkih, koji su bili opasni, jugoslovenskoj publici prikazuju MESKIČKI FILMOVI!

Meksička kinematografija tih godina bila je živopisna i bogata, prožeta revolucionarnom tematikom, dakle bliska jugoslovenskim narodima nedavno izašlim iz velikog rata. Filmovi su prikazivali siromašne, ali poštene Meksikace u borbi sa zlikovcima. Savršeno!

Mama Huanita

Godine 1950. u Meksiku je snimljen "Jedan dan života"(Un dia da vida), film koji je nakon samo nedelju dana prikazivanja svugdje u svijetu skinut sa repertoara i ubrzo pao u zaborav... Osim u Jugoslaviji gdje je doživio nevjerovatnu popularnost!

Samo u Zagrebu ovaj film bio je na repertoaru punih 248 dana za redom pred rasprodanom dvoranom!

Film govori o dva prijatelja, od kojih je jedan osuđen na smrt strijeljanjem zato što nije želio da puca na narod. On moli svoga prijatelja oficira da mu omogući još jedan dan života kako bi svojoj majci, Huaniti pjesmom čestitao rođendan. Ta scena rasplakala je čitavu Jugoslaviju!



Dirljivu scenu prati numera "Las mananitas", koja je kasnije u dvije varijente prepjevana na naš jezik. Prva je "Mama Huanita", a druga "Jedan dan života", koju svi naši pjevači i danas imaju na svom popisu najizvođenijih pjesama, a najpoznatija je verzija Miše Kovača.

Ta pjesma i film nevjerovatno su uticali na popularizaciju meksičke muzike i kulture u Jugoslaviji i stvaranje takozvanog Yu-Mex muzičkog žanra.

Meksikomanija!

U narodu je zavladala prava pomama za Meksikom, jugoslovenski pjevači išli su u kino da gledaju meksičke filmove, slušali muziku i počeli sami da pišu na španskom, onako kako su ga čuli. Čak su sebi pravili meksičku odjeću i sombrera!

Najpopularniji Yu-Mex izvođači bili su Cune Gojković, Milić Ljubomir i Paloma, trio TiViDi i mnogi drugi, mada su glavne zvijezde bili Crnogorci Slavko Perović i Nikola Karović.



U dokumentarnom filmu "YuMex, Jugoslovanska Mehika" (2013) slovenačkog režisera Mihe Macinija, Nikola Karović priča kako je 1950. godine nekoliko puta morao da gleda "Jedan dan života", kako bi skinuo tekst i akorde. A, kada je "Mamu Huanitu" prvi put odsvirao pred publikom, svi, a naročito djevojke, su naprosto "odlijepili"!

Karaovića je kasnije uočio i Tito, pa će uskoro ovaj Nikšićanin postati i Titov lični zabavljač. Karović je za Tita pjevao 102 puta, kao i za 61 svjetskog državnika, zbog čega je upisan i u Ginisovu knjigu rekorda. Pjevao je i na dočeku meksičkog predsjednika Adolfa Lopeza Meteosa.

Njegov najveći "rival" bio je Slavko Perović, koji je 60-ih godina izbacio velike hitove, poput "Čaša gorkih suza", "Pesma majci", "Divna Guadalajara", "Kad čuješ trubu", "Moj Meksiko" i naravno "Mama Huanita".

Tiraži pojedinih Perovićevih ploča išli su i do 300.000 primjeraka, mogo više nego što je uopšte početkom 60-ih bilo gramofona u SFRJ, što znači da ih je većina slušalaca kupovala za "neke bolje dane"!

Produkcija Yu-Mexa proširila se do neslućenih razmjera, a u nju su istovremeno ulazili renomirani šlager-pjevači poput Ive Robića i na drugoj strani živopisni likovi poput Ljubomira Milića, lidera ansambla Paloma.

Svemu dođe kraj...

Ipak, krajem 1960-ih jugomeksičku muziku "ubila" je muzika sa Zapada, mladi su počelo da se okreću rokenrolu, Bitlsima, Stonsima… Stariji su jedno vrijeme ostali vjerni svojim Meksikancima, uz parolu "…ma šta će nam to 'đubre' sa Zapada", pa je tako nastao svojevrsni sukob generacija, koji je, prema nekim tumačenjima, bio prvi signal da će se Jugoslavija raspasti.

Zapadna muzika ipak je pobijedila, mada fascinacija meksičkom muzikom nije bila do kraja potrošena. To su, na primjer, 80-ih godina dokazali Tomislav Ivčić i Mladen Grdović, koji su kao Duo Pegla imali veliki hit "Mi imamos mnogos problemos".

Na kraju, recimo i ovo - NITI JEDAN od glavnih izvođača Yu-Mex žanra NIKADA nije nogom kročio u Meksiko!

Adios amigos...

Siniša Stanić/Mondo.ba












Kultura sjećanja ili kult smrti

U našoj balkanskoj stvarnosti, zatrovanoj ratovima, strahovima i mržnjom, ono što se popularno zove suočavanje sa prošlošću, najčešće se pretvara u opsjednutost njome.


"Trebamo oprostiti, ali ne smijemo zaboraviti" jedna je od najpopularnijih uzrečica, koja se, u različitim varijantama, može čuti prilikom obilježavanja godišnjica stradanja na Balkanu. Političari je najviše upotrebljavaju, ali je ona takođe opšteprihvaćena "mantra" kod mnogih drugih, od vjerskih vođa do NVO.

Stav je da treba njegovati sjećanje, a da se zaborav nikako ne smije dopustiti, kako bi buduće generacije bile spašene od ponavljanja grešaka, rata i stradanja, uzrokovanih zlim drugima kojima smo okruženi, ali kojima ipak velikodušno, ali oprezno, treba da praštamo sva stradanja i nesreće koja su nam u prošlosti nanijeli.

Postavlja se pitanje koliko je takvo praštanje iskreno, a koliko se u stvari radi o korištenju mrtvih u dnevnopolitičke svrhe i da li je uopšte moguće praštanje bez zaborava.

"Mogu oprostiti, ali ne mogu zaboraviti, drugi je način da kažete - ne mogu oprostiti", rekao je poznati američki teolog Henri Vard Bičer.
U našoj balkanskoj stvarnosti, zatrovanoj ratovima, strahovima i mržnjom, ono što se popularno zove suočavanje sa prošlošću, najčešće se pretvara u opsjednutost njome, dok kultura sjećanja postaje svojevrsni kult smrti.

U Banjaluci je nedavno otvorena izložba fotografija "Rat sjećanja" na kojoj su prikazane brojne slike spomenika i mjesta stradanja u BiH. Izložba je nastala kao dio projekta "Ratni spomenici u BiH od 1991", a koji su uradili članovi Centra za nenasilnu akciju (CNA) Sarajevo-Beograd.

Ukupno je obuhvaćen 81 spomenik. Tvorci istraživanja bili su revnosni, pa su zabilježili i "spomenike koji ne postoje", tj. neobilježena mjesta stradanja. Svi posjetioci na otvaranju, uz zakusku i koktel, dobili su i besplatno super-kvalitetnu debelu publikaciju sa fotografijama i opisima navedenih spomenika.

Hipoteza sa kojom je CNA ušao u istraživanje jeste da nam je kultura sjećanja jednostrana i etnocentrična, odnosno da se u spomenicima ogleda etnička podijeljenost društva, koja uzrokuje različita i suprostavljena sjećanja na rat i prošlost.

"Spomenici interpretiraju prošlost na način koji isključuje sve ostale strane, govore samo o stradanju jednog naroda, dok se stradanje drugih ili negira ili ne spominje…

Neki od tih spomenika su ispunjeni nečim što me je posebno uplašilo, a to je takozvani 'pravednički gnjev'. To je nešto što može dovesti do toga da se nepravda koju ćemo počiniti ka drugome može prihvatiti ili ne osuditi", rekao je na otvaranju izložbe fotograf Nedžad Horozović.

rat sjećanja, izložba 

Tvorci izložbe i istraživanja smatraju da se po spomenicima u BiH može primjetiti da postoji takmičenje u tome ko je više stradao, kao i da je važnije pamtiti ko je neprijatelj nego ko su stradali.

Iz CNA navode da im je namjera da se na ovaj način pokrene dijalog o mogućnostima pronalaženja novih modela memoralizacije, tj. svojevrsnog "korigovanja" sjećanja.

Smatraju i da osim postojećih spomenika treba napraviti i neke nove."Kada bi jedna zajednica podigla spomenik onima koji su stradali od zločinaca iz redova te zajednice, to bi bio i te kakav korak ka pomirenju", smatraju u CNA.

Jasno je da se i ovo istraživanje i inicijativa uklapaju u matricu "praštanja, pomirenja, ali nikako zaborava", jer "nije moguće zaboraviti pretrpljene užase pošto će nas duhovi iz prošlosti stalno proganjati".

A, da li je zaboravljanje zaista toliko loša ideja?

Priča oko spomenika uvijek je na Balkanu povezana sa svojevrsnom "indoktrinacijom" istorijom, koja kreće još od osnovne škole. Svaki zasebni školski sistem interpretira događaje iz prošlosti potpuno jednostrano, različito i često dijametralno suprotno, a udžbenici su puni krvi, stradanja, osvajača, žrtava... U obavezan program prilikom školovanja uvode se ekskurzije na mjesta stradanja, masovne grobnice...

Interesantno je uporediti takav odnos prema istoriji, sa onim koji su prema njoj imali stari Egipćani.

"Istorije Egipta bavile su se isključivo ciklusima Nila, dinastičkim sitnicama i nabrajanjem ritualnih obreda. Bune, ratovi i nemiri uopšte nisu pominjani. Bili su dovoljno pametni da prećutkuju zlo. I zato su trajali hiljadama godina", napisao je u knjizi "Tušta i tma" Svetislav Basara.

S druge strane, čini se da se da se na Balkanu, osim ratova, zločina i pokolja ništa drugo i ne pamti. U pitanju je, slažu se mnogi, morbidna propaganda, koja na svakodnevnom, nesvjesnom nivou budi mračne porive, raspiruje sebičnost, mržnju i nasilje. Na djelu je umjesto pamćenja - čisto zlopamćenje.

Potpuni zaborav je, naravno, nemoguć, ali je moguće, umjesto mrtvima, malo se više posvetiti živima, i umjesto ružnih dati šansu lijepim sjećanjima.

Šta kažu psiholozi...

Fenomen kolektivnog sjećanja u društvima u konfliktu je istraživan u socijalnoj psihologiji, pogotovo na područjima gdje su na sceni dugotrajni politički ili ratni sukobi, poput Izraela, Kosova, BiH ili Sjeverne Irske.

"Istraživanja pokazuju da u ovakvim konfliktnim društvima između ostalog vladaju uvjerenja o pravednosti vlastitih i nepravednosti ciljeva druge strane, sopstvenoj viktimizaciji, i pretjeranom naglašavanju pozitivne slike o sopstvenoj grupi. Ovi skupovi uvjerenja se prenose transgeneracijski.

Postojanje ovakvih uvjerenja i sjećanja u vremenima otvorenog konflikta pomažu ljudima da psihički lakše izdrže život u takvim uslovima. S druge strane, u mirnodopskim uslovima ova uvjerenja, istraživanja pokazuju, ne doprinose popravljanju međugrupnih odnosa, već naprotiv - postaju barijera pomirenju", rekao je za MONDO profesor socijalne psihologije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Vladimir Turjačanin.

Na kraju, umjesto zaključka, pročitajte šta je o ovoj temi napisao pisac Meša Selimović:

"Ne vrijedi pričati o strašnom ubijanju, o ljudskom strahu, o zvjerstvima i jednih i drugih, ne bi trebalo pamtiti, ni žaliti, ni slaviti. NAJBOLJE JE ZABORAVITI, da umre ljudsko sjećanje na sve što je ružno, i da djeca ne pjevaju pjesme o osveti..."(roman "Tvrđava", prvi pasos)


Siniša Stanić, Mondo.ba

Sunday, January 15, 2017

Ah, ti divni šlageri...

O popularnoj muzici, kao najznačajnijem gradivnom elementu naše kulture...



Osnov, suštinu i vezivno tkivo neke ljudske zajednice čini KULTURA. Ne valuta, ne politika, ne zastava, ne fudbalski klub ili reprezentacija...

Kultura je društveno naslijeđe neke grupe ljudi. To su naučeni, teško stečeni, vijekovima taloženi i skupo plaćeni obrasci osjećanja, mišljenja, govorenja i djelovanja te grupe, zajednice ili društva, kao i izrazi tih obrazaca u materijalnom svijetu.

Osnov sveke kulture je JEZIK, u našem slučaju to je srpsko-hrvatski jezik. U državama gdje se koristi taj jezik (Srbija, Hrvatska, BiH i Crna Gora) slažu se da je on identičan, ali se ne slažu oko njegovog naziva. Ja sam upotrijebio naziv iz doba mog školovanja.

Različite kulture ispoljavaju se i djeluju u različitim KULTURNIM PROSTORIMA. Kulturni prostori ponekad imaju veze sa političkim granicama, ali najčešće nemaju. Naša kultura djeluje i ispoljava se u srpsko-hrvatskom kulturnom prostoru, a osim Hrvatske i Srbije ovom prostoru pripadaju i Crna Gora i BiH.

Iako se narodi tog kulturnog prostora ne slažu oko naziva svoga jezika, oni ga koriste bez problema i komuniciraju jedni sa drugima, tako da je ta kultura i dalje živa, dakle postoji i razvija se.

O značaju popularne muzike

Moja teorija je sljedeća: Odmah poslije jezika, koji je fundamentalan, najznačajniji kulturni element (barem što se našeg kulturnog prostora tiče) je POPULARNA MUZIKA, i to u svom najširem smislu (zabavna, pop, rok, narodnjaci, folk, tradicionalna…), dakle sve što je ikada zabilježeno na nosačima zvuka…

Zašto?



Obično se uzima da su gradivni elementi neke kulture, pored jezika - istorija, umjetnost, tradicija i konfesija. Skoro sve, osim popularne muzike kod nas je korumpirano i iskvareno.

ISTORIJA se na našim prostorima uglavnom koristi za indoktrinaciju od malih nogu nacionalnim mitovima, UMJETNOST se svodi na nekrofiliju, tj. građenje spomenika ratu i veličanje smrti… TRADICIJA se zloupotrebljava za vještačko i pretjerano izražavanje različitosti i posebnosti, a KONFESIJA, tj. religija, u svom materijalnom izrazu (crkve i džamije) uglavnom služi za obilježavanje teritorije…

Popularna muzika je jedina interteritorijalna, gradivna, oslobađajuće-iracionalna, anti-akademska, estetski-orijentisana, duboko anti-politička, jednom rječju - predivna i sjajna!

Kažu da kultura i nije neka čista vrijednost, nego, naprotiv, smjesa humanosti i varvarstva, ukusa i neukusa, istine i zablude… ali ima značenje i teži za ljepotom. Naša popularna muzika upravo je takva.

Postoje, naravno, problemi i podjele i unutar ex-Yu popularne muzike, a najčešći problem je na relaciji tzv.  pop/rock i narodne "struje". Nekako se kroz medije, kojima su uvijek bliži pripadnici prve struje, provlačilo da je pop/rock muzika kvalitetnija, a narodna kič i šund, što je naravno potpuna glupost. Uglavnom, rijetko kad su te dvije muzike mogle da se sretnu zajedno. Ali eto, vremena se mijenjaju i sada je i to moguće.

Na slovenačkom Radio Študentu, kultnoj radio stanici još iz doba bivše Jugoslavije, postoji sjajna emisija - Nedeljska šlagerica, u kojoj možete da osjetite i okusite svu šarolikost popularne muzike našeg kulturnog podneblja. Tu ćete čuti stare jugoslovenske šlagere, domaće prepjeve svjetskih hitova 60-ih i 70-ih, kultne narodnjake i tešku alternativu. Zaista izuzetan radio šou!
Imao sam čast da gostujem u toj emisiji, pa je tako nastao miks "Kosmičko prelo", koji možete da poslušate OVDJE.

Kosmičko prelo



Kompilaciju otvara numera "Also sprach Kemal", mashup pjesme "Tugo, tugo" Kemala Malovčića  i klasične Štrausove kompozicije "Tako je govorio Zaratustra". Genijalan spoj nespojivog, čije vrijeme tek dolazi. Kult ove kompozicije polako narasta, a dobar tekst o njoj možete pročitati OVDJE.

Nakon Kemala Štrausa fantastično se uklopila "Balerina" crnogorske pop grupe Makadam, jedna od pjesama sa najpsihodeličnijim tekstom na svijetu, barem je ja tako shvatam. U težnji za transcedentnim balkanskim iskustvom nadovezala se "Tarmi Rićmi" od Strait Jackin, a kao prirodan nastavak nametnule su se "Nove patike" sjajnog mladog niškog benda Tevarbulebra...

Trio iz Jošavke nadirljiviji je momenat cijele kompilacije. Svojom numerom "Ja sa prela sve u meni gori" momci su se pobrinuli da srca zaigraju, a Đavoli su spustili loptu uz "Ostani uz mene". Petrogradski ludi đak i "Letimo, padamo" logično se uklopio nakon toga.

Beogradski surf-folkeri Moussaka ciljaju ravno u srce i dušu svojom instrumentalnom obradom Muslimovićeve "Stoj jarane", a jazz obrada "Možda možda" jedne od najznačajnijih pop grupa bivše Jugoslavije Lakih pingvina, zaista je izuzetna.

U svrhu držanja pažnje slijedi opskurna numera "Gorki šećer", istoimenih Sarajlija, na koju se stilski nadovezuje pop remek djelo Crvene jabuke sa njihovog prvog albuma "Nek te on ljubi", uz  vokal Dražena Ričla koji budi nostalgiju.

Tekstualno, uz mjesečevu sponu, nadovezala se "Mila majko šalji me na vodu" Himze Polovine, vjerovatno najvećeg muzičkog interpretatora našeg prostora, čovjeka koji je svojim glasom i pjesmama bukvalno liječio ljude... Nasljednik njegovog "mehkog" načina pjevanja, totalno anti-balkanskog, naravno je Jadranka Stojaković, čija verzija "Što te nema" uz pomoć genijalnog gitariste Miroslava Tadića tjera suze na oči...

Miladojka Youneed vraća nas u mladost, kada je alternativa bila mlada, a nakon njih ide "Oj djevojko, Milijana" (bijela vilo...) vjerovatno najbrutalnija ljubavna pjesma na svijetu.
Za kraj, tu je ušećereno-ingeniozna "Princeza" Slađane i Dade...

Ali, to nije sve...

Siniša Stanić